A Mezőgazdasági és Halászati Tanács hétfői ülésén az uniós tagországok agárminiszterei nemzetközi összefogást sürgettek az erdőirtás megállítása érdekében, véleményük szerint ugyanis csak az Európai Unió hatékony szerepvállalásával állítható meg az erdőterületek globális szintű csökkenése – közölte az Európai Unió Tanácsa hétfőn.
A tájékoztatás szerint a tanácskozó szakminiszterek politikai útmutatást rögzítő állásfoglalást fogadtak el a világ erdeinek védelme és helyreállítása érekében.
Előremutatónak nevezték, hogy az Európai Bizottság által a múlt héten ismertetett európai zöld megállapodás nevű munkadokumentumban kiemelt szerep hárul az erdősítésre, mint a klímaváltozás elleni küzdelem egyik legfontosabb eszközére.
Egyebek mellett azt javasolták, hogy az uniós bizottság valamennyi kereskedelmi megállapodásban ragaszkodjon ahhoz, hogy a szövegben szerepeljen a fenntartható erdőgazdálkodásra, valamint a fenntartható és erdőirtástól mentes mezőgazdasági termékekre vonatkozó kötelezettségvállalás.
Hozzátették, a 2020-ban bemutatni tervezett új uniós erdészeti stratégia is kiemelten foglalkozik majd az erdőterület csökkenését az unión kívüli országokban kiváltó egyik legfontosabb tényezővel, a mezőgazdasági célú földhasználat terjedésével, amely mögött az élelmiszerek iránti növekvő igény áll.
Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint Nagy István agrárminiszter az ülésen reményét fejezte ki, hogy a stratégia kidolgozása során előnyt élvez majd az erdőket, az erdőgazdálkodást érintő politikák közti koherencia biztosítása, e nélkül ugyanis nem lehetséges az EU-n kívüli országokban zajló erdőirtások hatékony mérséklése, valamint az erdőterület növelése – mondta a szaktárca vezetője.
“Az utolsó pillanatban vagyunk”, hogy megállítsuk a Föld erdeinek csökkenését, amely már nem csak az érintett országokban, hanem globális szinten is egyre nagyobb károkat okoz az emberiségnek” – fogalmazott.
A miniszter kiemelte, hogy Magyarország élen jár az erdősítésben, az elmúlt 50 évben ugyanis közel megduplázta az erdőterületeinek nagyságát, miközben a mezőgazdasági hozamok, a mezőgazdasági ágazat termelése is jelentős mértékben emelkedett.
“Saját példánkkal tudjuk igazolni, hogy az élelmiszer-termelés növelése, az élelmiszer-ellátás biztonságának javítása összefér az erdőterület folyamatos bővülésével” – közölte.
Magyarország kész hozzájárulni a közös erőfeszítésekhez a hazai tapasztalatok megosztásával – tette hozzá.
A közlemény szerint Nagy István és Janusz Wojciechowski új mezőgazdasági biztos kétoldalú tanácskozásán a felek egyetértettek abban, hogy a közös agrárpolitika (KAP) új szabályairól felelősségteljes döntés csak az unió 2021-től érvényes költségvetésének ismeretében hozható, ezért csak annak elfogadása után zárhatók le a KAP tárgyalások.
A lengyel agrárbiztos hangsúlyozta, hogy a költségvetési tárgyalások során mindent megtesz majd a vonatkozó források védelme érdekében.
Nagy István a találkozó során reményét fejezte ki, hogy az új összetételű Európai Bizottság nyitott lesz a közös agrárpolitikára vonatkozó korábbi javaslatok módosítására. Emellett könnyebbséget fog jelenteni a tárgyalások végén, hogy a kelet-európai régió mezőgazdaságát jól ismerő biztossal kell majd megegyezni, aki tisztában van a termeléshez kötött támogatások, az átmeneti nemzeti támogatás, a kisgazda támogatási rendszer, vagy éppen az öntözési beruházások fontosságával – közölték.
(MTI)