Bács-Kiskun megyében egy hét alatt 54 rendőri intézkedést igénylő baleset történt. Az egyenruhások 17 olyan autóst igazoltattak, akik a vezetés megkezdése előtt szeszes italt fogyasztottak; közül ketten balesetet okoztak.
Az elmúlt héten a megengedett sebességhatárokat regisztráltan 1208-an lépték át. A szabálytalankodóknak legalább 50.000 forint közigazgatási bírságot kell fizetniük, a kiszabható bírság összegének maximuma pedig 468.000 forint.
A gyalogosok – a kerékpárosok mellett – a közlekedés legvédtelenebb résztvevői. Elütésük során gyakorlatilag kivétel nélkül személyi sérülés következik be, és csak annak súlyossága a kérdés. Ez a különös sérülékenység indokolja, hogy kiemelten odafigyeljünk rájuk. A kijelölt gyalogos-átkelőhelyeket minden esetben fokozott óvatossággal kell megközelíteni, hiszen a zebrán a gyalogosnak elsőbbsége van. A közlekedési lámpák jelzései pedig egyértelműen kötelezőek mind az autósok, mind a gyalogosok, kerékpárosok számára.
Ezt a szabályt nem tartotta szem előtt az a sofőr, aki Kecskeméten, az 52-es főút belterületi részén közlekedett egy Suzukival. A főút 3526-os méterénél lévő kijelölt gyalogos-átkelőhelynél – a piros jelzés ellenére – nem állt meg, ezért elütötte az ott átkelni szándékozó 25 éves férfit, aki ennek következtében súlyosan megsérült. Az autós ellen közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt büntetőeljárás indult.
Az alábbi szabályok betartásával a balesetek elkerülhetőek:
- a sofőrök mindig az út és látási, valamint időjárási viszonyok figyelembevételével válasszák meg járművük sebességét,
- az autósok kiemelt figyelemmel közelítsék meg a kijelölt gyalogos-átkelőhelyeket, fokozottan ügyelve azokra a napszakokra, amikor a jelzőlámpa nem üzemel,
- a gépjárművezetők ellenőriztessék autójuk fényjelző berendezéseit, ezzel is elősegítve láthatóságukat,
- a gyalogosok mielőtt az úttestre lépnek, mindig győződjenek meg arról, hogy biztonságosan át tudnak-e menni anélkül, hogy veszélybe sodornák magukat, vagy másokat. A gyalogosok nagy kockázatnak vannak kitéve, ha korlátozott látási viszonyok között közlekednek. A veszélyhez hozzájárul, a sötét ruházat, ha lakott területen kívül nem viselnek láthatósági mellényt, és ezáltal szinte teljesen beleolvadnak a környezetbe. Legyen mindig látható!
- a járművek vezetői fokozott óvatossággal közelítsék meg a kijelölt gyalogos-átkelőhelyek környékét. Sokat segít a szemkontaktus, hogy mindenki számára világos legyen ki mit lép.