Különleges tárgyakkal bővült a Déri Múzeum gyűjteménye

Kultúra

Különleges és ritka tárgyakkal bővült tavaly a debreceni Déri Múzeum gyűjteménye, a szobrokat, bútorokat, festményeket, irodalmi dokumentumokat, fotókat a magyar kultúra napja alkalmából szervezett programok keretében láthatja először a közönség – közölte a múzeum sajtóreferense.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Dallos Nagy Krisztina közleménye szerint a város önkormányzatától kapott 10 millió forintos támogatásból beszerzett műtárgyak nagy részét most együtt tekinthetik meg a látogatók az elmúlt év régészeti feltárásain talált avar és szarmata kincsek kiemelkedően értékes darabjaival.

Az új szerzemények közül kiemelt egy 1910-es évekből származó szobagarnitúrát, amely vitrines szekrényből, nagyméretű íróasztalból, kerek kis asztalból, két fotelből és egy kanapéból áll. A múzeumnak eddig nem voltak ebből a korból származó bútorai.

Ugyancsak most került a Déri Múzeum birtokába Medgyessy Ferenc Kis lovas bronzszobra, valamint az 1929-ben készült Régészet című vázlata, amely a múzeum előtt ma is látható négy Medgyessy-szoborhoz köthető. A szoborvázlat a szobrásszal baráti kapcsolatot ápoló Luby Margit egykori néprajztudós gyűjteményéből került az eladóhoz.

Tamás Ervin néhai Munkácsy-díjas festőművész és felesége Horváth Erzsébet számos festménye is gyarapítja Déri Múzeum gyűjteményét. A kilencvenéves idős hölgy saját és elhunyt férje festményei eladásán túl további 566 darab grafikai alkotást ajándékozott a múzeumnak – jelezte Dallos Nagy Krisztina.

Hozzátette: a tavalyi vásárlásokkal a múzeum tulajdonába került Schaár Erzsébet Petőfi Sándort ábrázoló terrakotta mellszobra, valamint a Hadházy Zsigmond, Hajdú vármegye és Debrecen egykori főispánja megmaradt hagyatéka: iratok, fényképek, valamint olyan ezüstből készült serlegek, kupák, díszdobozok, amelyek a két világháború között Debrecen társadalmi elitjének életvitelébe engednek bepillantást.

A múzeum gyűjteménye ezek mellett szecessziós faliórával, Sárkányölő Szent György képével illusztrált ezüst ékszerekkel, egy kereskedőcsalád üzletének hagyatékával, valamint Magyarné Ember Mária családjának fotóhagyatékával bővült. Utóbbi fényképészettörténeti szempontból is érdekes: a múzeumnak ugyanis az a törekvése, hogy gyűjteménye reprezentálja valamennyi debreceni fényképészműtermet, s ehhez a mostani anyag sokban hozzájárul a Gondy és Egey, a Letzter, a Szipál, a Ruzicska, a Chylinski műtermekből származó fotókkal, de bemutat néhány eddig nem ismert kis műhelyt is.

A Déri Múzeum galériájában megnyíló tárlatot január 20-ától február végéig láthatják az érdeklődők, a magyar kultúra napján ingyenesen – közölte a múzeum sajtóreferense.