Január 1-jétől a felvásárlóknak valóban kötelező 30 napon belül kifizetniük a termelőket. Ez a szabály már 2012 óta érvényben van a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékekkel kapcsolatban, azonban a termelők védelme érdekében a jövő évtől a határidő be nem tartása közigazgatási bírságot von maga után – tudtuk meg az Agrárminisztérium tájékoztatásából.
Nem szükséges bírósághoz fordulni
A közleményben kiemelték, hogy eddig a termelőknek a bírósághoz kellett fordulniuk késedelmes kifizetések esetén, ám 2025. január 1-jétől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is jogosult lesz a késedelmesen kifizető felek büntetésére. A bírság mértéke a határidőre meg nem fizetett összeg 10 százaléka, de minimum 1 millió forint, ha a vevő – legyen az felvásárló, feldolgozó vagy forgalmazó – túllépi a 30 napos határidőt.
15 napon belül kell a számlát benyújtani
A termelőknek 15 napon belül kell benyújtaniuk a helyesen kiállított számlát az áru átadását követően, hogy a vevő 30 napon belül teljesíthesse a kifizetést. Ha a számla 15 napon túl érkezik, a vevőnek a számla beérkezésétől számított 15 napon belül kell a kifizetést teljesítenie. A határidőn túli kifizetéseknél továbbra is érvényben marad a késedelmi kamat fizetési kötelezettsége.
A folyamatos szállítással kapcsolatos szerződések esetében a fizetési határidő a tárgyhavi teljesítést követő 30. nap, de a vevőnek a teljesítési hónapot követő ötödik napig legalább a tárgyhavi teljesítés értékének 30 százalékát ki kell fizetnie a termelőnek.
Gyorsabban jutnak pénzükhöz
Ezek a változások célja, hogy erősítsék a kisgazdaságok és termelők piaci pozícióját, így csökkentve kiszolgáltatottságukat a felvásárlókkal szemben. A termelővédelmi törvénycsomag révén a gazdálkodók gyorsabban juthatnak hozzá áruik ellenértékéhez, mint eddig.
(MTI)