Határon túli, élelmiszertermeléssel és -feldolgozással foglalkozó tudáscentrumokkal működik együtt a Debreceni Egyetem agrárkara.
A nyitrai, a nagyváradi, a kolozsvári, a temesvári és az újvidéki egyetemekkel közösen indítja a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara a Göncöl-programot, amit a Külgazdasági és Külügyminisztérium is támogat.
– Célunk, hogy a Kárpát-medence kutatóintézeteinek tudását az érintett országok gazdaságfejlesztési folyamataiban hasznosítsuk, olyan új ismeretekkel szolgáljunk az élelmiszeriparnak, amelyek javítják a vállalkozások versenyképességét. Egyúttal pedig szeretnénk a jól képzett oktatók elvándorlását is fékezni – foglalta össze az együttműködés céljait Komlósi István, a kar dékánja.
A programban oktatócserékre is nyílik lehetőség, az első vendégelőadó a héten érkezett a debreceni agrárkarra az Újvidéki Egyetemről. A két felsőoktatási intézménynek több évtizedre nyúlnak vissza a kapcsolatai, amelyek eddig leginkább talajtani, növénytermesztési, ökológiai területeket érintettek. Ez most az élelmiszertudománnyal bővül az újvidéki egyetem professzora, Lidija Peric bevonásával, aki a héten húsz órát tart a kar állattenyésztő mérnök és agrármérnök szakjain tanulóknak. A magyar diákok mellett nigériai, venezuelai, indiai és belga hallgatók is részt vesznek előadásain.
– Baromfitenyésztéssel és takarmányozással foglalkozom, az újvidéki egyetem saját kutató létesítményében végzek állatjóléti és takarmányozási kísérleteket – mutatkozott be Lidija Peric.
A professzor kötődik egyébként családi szálakkal a Debreceni Egyetemhez: dédapja, Szabó Döme oktatott az egykori Magyar Királyi Gazdasági Akadémián Pallagon és nagyszülei is itt tanultak.
A Göncöl-program keretében a következő előadó Nyitráról érkezik majd a debreceni agrárkarra.